Ndërlidhjet

Tiranë: Homazhe për dëshmorët e rënë


Pamje nga Tirana gjatë festimit të 100 vjetorit të shtetit shqiptar më 28 nëntor 2012
Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, sot ka bërë homazhe në “Varrezat e Dëshmorëve”, me ç’rast ka vendosur kurorë lulesh në memorialin “Nëna Shqipëri”.

I pyetur nga gazetarët lidhur me mospajtimet politike për Ditën e Çlirimit, zoti Nishani theksoi se “çështjet e këndvështrimit të partive politike janë çështje të tyre” dhe shtoi se “Presidenti i Republikës respekton atë që Kuvendi i Shqipërisë e ka miratuar; 29 nëntori është miratuar nga Kuvendi i Shqipërisë si Dita e Çlirimit”.

Sipas tij, “sot Shqipëria dhe shqiptarët janë vend i lirë dhe komb i lirë dhe sot Shqipëria është aleate e NATO-s, e botës së madhe të perëndimit”, tha Nishani duke shtuar se “sot Shqipëria ecën e sigurt drejt integrimit në familjen evropiane dhe se kontributi i tyre nuk ka shkuar kot”.

Homazhe kanë bërë edhe lideri dhe deputetë të Partisë Socialiste në opozitë.

Lideri i PS-së, Edi Rama, tha se “kjo datë i qëndron pranë 28 nëntorit si vazhdim i një historie të shkruar nga njerëz që besuan në një ëndërr, e që për të sakrifikuan edhe jetën”.

Në këtë kuadër zoti Rama theksoi se “ne do ta rilindim Shqipërinë”.

Homazhe ka bërë edhe lideri i LSI-së, Ilir Meta, që ka kërkuar unitet politik për integrimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian.
XS
SM
MD
LG