Ndërlidhjet

Presidenti pakistanez viziton Malalan


Presidenti i Pakistanit, Asif Ali Zardari (majtas) dhe vajza e tij Asifa Bhutto (djathtas takojnë nxënësen qe u plagos nga talibanët, Malala Yousafzai në një psitla në Buirmingem të Anglisë
Presidenti i Pakistanit Asif Ali Zardari e ka vizituar spitalin britanik ku po merr trajtimin mjekësor vajza pakistaneze 15 vjeçare, e cila u qëllua në kokë nga një taliban i armatosur.

Malala Yousafzai ëshët dërguar në Spitalin Mbretëresha Elizabeth në Birmingham, pasi u qëllua në një distancë të afërt në një atubos shkollor në veriperëndim të Luginës Sëat të Pakistanit më 9 tetor.

Talebanët e sulmuan Malalan, për shkak se kishte kritikuar grupin militant dhe se po promovonte të drejtat e vajzave për të vazhduar shkollën.

Zadari dhe vajza e tij, Asifa Bhutto, u takuan të shtunën me mjekët që e trajtojnë Malalan dhe zhvilluan një takim pesë-minutësh me adoleshenten, babanë e saj dhe dy vëllezërit.

Malala pësuar thyerje të kafkës dhe nofullës gjatë sulmit, por është e thënë se shërimi është duke shkuar “mirë”.
XS
SM
MD
LG