Ndërlidhjet

“Lincoln” - favorit për Globin e Artë


Ish-presidenti i SHBA-së, Abraham Lincoln.
Filmi “Lincoln” i regjisorit amerikan, Steven Spielberg, është favoriti kryesor për Globin e Artë.

Ai është nominuar për shtatë çmime, përfshirë aktorin më të mirë, regjisorin më të mirë dhe dramën më të mirë.

“Lincoln” konkurron me “Argo”-n e Ben Affleckut, dhe filmin “Django Unchained” të Quentin Tarantinos – të dy me nga pesë nominime.

Fituesit do të shpallen më 13 janar të vitit 2013, në Llos Angjelles.

“Lincoln” bazohet pjesërisht në një biografi të ish-presidentit amerikan, Abraham Lincoln.

Globi i Artë është një çmim vjetor i Hollivudit.
XS
SM
MD
LG