Ndërlidhjet

Paskistan: Vriten 7 punëtorë shëndetësor


Foto Ilustruese
Persona të armatosur kanë vrarë gjashtë gra pakistaneze, punëtore shëndetësore dhe një mjek (mashkull) në qarkun e Suabit që gjendet rreth 75 km në veriperëndim të kryeqytetit Islamabad.

Policia thotë se këta persona u sulmuan kur automjeti i tyre u qëllua me armë zjarri, gjatë kohës kur ata po ktheheshin në shtëpi nga vendi i tyre i punës, qendra mjekësore bamirëse për fëmijë e drejtuar nga shoqata pakistaneze Ujala.


Motivi i sulmit ndaj këtyre punonjësve shëndetësor nuk ka arritur të qartësohet.
Muajin e kaluar persona të armatosur vranë nëntë punëtorë shëndetësor gjatë kohës kur po punonin në një makinë të vaksinimit kundër poliomelitit.
XS
SM
MD
LG