Ndërlidhjet

Kryeministri gjeorgjian kërkon ripërtritje të marrdhënieve me Rusinë


Gjeorgji - Kryeministri i Gjeorgjisë Bidzina Ivanishvili gjatë një konference në Tbilisi
Kryeministri i Gjeorgjisë Bidzina Ivanishvili ka akuzuar presidentin Mikheil Saakashvili se po kërkon të destabilizojë vendin.

Gjatë një konferece për medua të martën në Tbilisi, ku ka prezantuar 100 ditët e punës në këtë pozitë, kryeminstri Ivanishvili ka thënë se partia Lëvizja e Bashkuar Kombëtare e Saakashvilit “po provokon një konfrontim civil”. Ivanishvili gjithashtu ka thënë se Gjeorgjia do të rishikojë marrëdhëniet me Rusinë, për shkak të, siç i quan ai, territoreve të “humbura” të Abkhazisë dhe Osetisë së Jugut.

Muajin e kaluar, gjatë një fjalimi të tijë në Këshillin e Asamblesë Parlamentare të Evropës, Saakashvili ka kritikuar Rusinë dhe Ivaishvilin. Me këtë rast, Saakashvili ka thënë se ushtria e Russë po vazhdon ndërtimin në dy rajone separatiste në Gjeorgji.

Ai gjtihashtu ka kritikuar kabinetin e Ivanishvilit për përdorim selektiv të drejtësisë për shkak të arrestimit të shumë prej aleatëve të tij politik.

Koalicioni Ëndrra Gjeorgjiane e Ivanishvilit ka munur partinë e rivalit të tij, Saakashvili, në zgjedhjet parlamentare të tetorit.
XS
SM
MD
LG