Ndërlidhjet

Tunizi: Vazhdojnë protestat kundër vrasjes së Belaid-it


Foto nga protestat
Qindra protestues anti-islamist janë përleshur të enjten me polici në kryeqytetin e Tunizisë, Tunis si dhe në qendër të qytetit Gafsa. Përleshjet kishin nisur pas vrasjes së Chokri Belaid lider i grupit sekular opozitar. Ai ishte vrarë të mërkurën në qendër të Tunisit.

Belaid ka qenë një kritik i madh i partisë së moderuesve islamist, Ennahda, e cila është partia më e madhe në qeveri.

Protestuesit në qytetin e Gafsas-it kanë hedhur koktej molotovi mbi policinë, ndërs këta të fundit u janë përgjigjur me gas-lotësjellës.

Pak para vrasjes së Belaid-it, kryeministri Hamadi Jebali, anëtar i partisë së moderuarve Ennahda, ka thënë se ka plan të shpërndajë kabinetin dhe të formojë një qeveri të re të teknokratëve.

Deklaratat e Jebalit ishin kritikuar gjithëmonë nga përfaqësues të lartë Ennahda-s.
Ndërkohë, sindikata më e madhe e tregtisë në vend, UGTT, ka vendosur të thërrasë një grevë të përgjithshme për të premten, për të protestuar kundër vrasjes.
XS
SM
MD
LG