Ndërlidhjet

Kosova shënon 5-vjetorin, synon BE-në dhe NATO-n


Kuvendi i Kosovës
Me një seancë solemne, Kuvendi i Kosovës shënoi 5-vjetorin e pavarësisë.

Përveç ligjvënësve dhe kabinetit qeveritar, aty morën pjesë edhe presidentja, Atifete Jahjaga, presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, kryetarja e Parlamentit të Shqipërisë, Jozefina Topalli, përfaqësues të opozitës nga Shqipëria, si dhe përfaqësues nga Maqedonia, Lugina e Preshevës dhe personalitete të njohura vendase dhe ata të korit diplomatik në Prishtinë.

Presidentja Atifete Jahjaga tha se Kosova shpalli pavarësinë e saj në koordinim me vendet mike. Kurse, synim i saj i kamotshëm është që të integrohet në Bashkimin Evropian dhe në NATO.

Tani, Kosova duhet të konsolidojë shtetësinë e saj, vijoi presidentja Jahjaga, duke përsëritur se pavarësia është akt i pakthyeshëm. Ajo tha se dialogu që po zhvillohet me Serbinë, nuk ka për qëllim ndarjen e Kosovës dhe as autonominë territoriale për veriun.

“Dialogu nuk po zhvillohet për ta ndarë Kosovën, e as për të krijuar enklava të veçanta të askujt, as autonomi e statuse të posaçme. Të gjitha zgjidhjet janë brenda Kushtetutës dhe ligjeve të Kosovës dhe në bazë të standardeve evropiane”, tha në fjalimin e saj Jahjaga.

Ndërkohë, kryeministri Hashim Thaçi tha se pavarësia e Kosovës paraqet sublimim të sakrificave dhe përpjekjeve të vazhdueshme të gjeneratave të tëra.

Kurse, njohja e Kosovës nga vendet më të fuqishme dhe demokracitë më të zhvilluara, paraqet suksesin më të madh, theksoi kryeministri Thaçi.

Hashim Thaçi
Hashim Thaçi
“Brenda një periudhe 14-vjeçare, Kosova realizoi dy objektiva të mëdha historike - çlirimin, pra lirinë e saj dhe pavarësinë e saj. Që nga shtatori i vitit që shkoi, Kosova hoqi mbikëqyrjen ndërkombëtare të pavarësisë suksesshëm, duke u bërë shtet me përgjegjësi të plotë për veten dhe ardhmërinë e saj. Kjo është meritë e të gjithëve. Kjo dëshmon se storia e Kosovës është një storie e suksesshme kosovare dhe gjithë-ndërkombëtare”, u shpreh Thaçi.

Një fjalë rasti, para ligjvënësve të Kosovës mori edhe kryetarja e Parlamentit të Shqipërisë, Jozefina Topalli. Ajo tha se kishte nderin që po festonte në Prishtinë ditëlindjen e shtetit të pavarur të Kosovës.

Duke e konsideruar Kosovën si djep të shqiptarizmit, Topalli tha se në këtë ditë duhet rikujtuar të gjithë ata që sakrifikuan për shtetin e Kosovës, duke veçuar dy figura kryesore, presidentin e ndjerë Ibrahim Rugova dhe komandantin e UÇK-së, Adem Jashari.

Topalli tha, po ashtu, se synimi i të gjithë shqiptarëve në rajon është integrimi në strukturat e Bashkimit Evropian.

“Ne duam të bashkohemi me njëri-tjetrin dhe ne duam të bashkohemi me familjen evropiane. Ne në Shqipëri, ju në Kosovë, shqiptarët në Maqedoni, shqiptarët në Mal të Zi. Ne shqiptarët jemi faktor konstruktiv, model i paqes, i lirisë, model për fqinjësinë e mirë”, theksoi Topalli.

Kurse, kryetari i Kuvendit, Jakup Krasniqi, tha se pavarësia e Kosovës përbën një fakt të pamohueshëm historik. Pesë vjet nuk janë shumë, por ndryshimet që ka bërë Kosova gjatë kësaj periudhe, janë të mëdha, tha Krasniqi.

Në fjalimet e tyre, liderët kosovarë thanë se Kosova ka shënuar shumë përparime, por njëherësh rikujtuan sfidat, sidomos në zhvillimin ekonomik dhe forcimin e shtetit ligjor.

Ata u zotuan se Kosova, si shteti më i ri i evropian, do të shikojë kah e ardhmja përmes integrimit të saj në Bashkimin Evropian dhe në NATO.
  • 16x9 Image

    Zijadin Gashi

    Zijadin Gashi, i lindur më 1973 në Prishtinë. Me gazetari ka filluar të merret që nga viti 1997, duke u angazhuar fillimisht nëpër mediat lokale. Si korrespondent i Radios Evropa e Lirë punon që nga maji i vitit 2001. Kryesisht ka mbuluar aktualitetin politik në Kosovë.

    Nga 1 shkurti 2016, është emëruar shef i Byrosë së Radios Evropa e Lirë, në Prishtinë. Ai është i martuar dhe ka 3 fëmijë.

XS
SM
MD
LG