Ndërlidhjet

Lajçak kritikon “deklaratat nacionaliste” të Berishës


Ministri i Jashtëm i Sllovakisë, Miroslav Lajçak.
Ministri i Jashtëm i Sllovakisë, Mirosllav Lajçak, ka kritikuar deklaratat e kryeministrit të Shqipërisë, Sali Berisha, për bashkimin e shqiptarëve në Ballkan.

“Ne e dimë se ku kanë çuar deklaratat e tilla në atë territor dhe nuk duhet vetëm të vëzhgojmë. Sigurisht se do të ketë edhe deklarata zyrtare nga Bashkimi Evropian”, ka thënë Lajçak për gazetën sllovake Pravda.

Lajçak ka qenë i dërguari i veçantë i Përfaqësueses së Lartë të BE-së, Catherine Ashton, në Shqipëri, pas ngjarjeve të 21 janarit.
XS
SM
MD
LG