Ndërlidhjet

Benedicti tubon mijëra njerëz


Vatikan, 27 shkurt 2013.
Papa Benedicti XVI po mban fjalimin e fundit para audiencës. Më shumë se 100,000 njerëz janë mbledhur në Sheshin e Shën Pjetrit për t’i thënë atij lamtumirë.

Benedicti do të heqë dorë nesër nga të gjitha detyrat e Papatit, duke u bërë papa i parë që jep dorëheqje në gati 600 vjet.

Lideri 85-vjeçar i Kishës Katolike ka thënë se largohet nga posti për shkak të përkeqësimit të shëndetit.

Vatikani ka thënë se Benedicti do të vazhdojë të veshë rrobat e bardha dhe do të quhet “papa emeritus”.

Pasuesi i tij pritet të zgjidhet gjatë muajit mars.
XS
SM
MD
LG