Ndërlidhjet

Soraya Jimenez, peshëngritësja e cili ka fituar një medalje të artë në vitin 2000 në Sydney, dhe që u bë femra e parë e Meksikës, kampione olimpike, ka vdekur nga një sulm në zemër.

Ajo ishte 35 vjeçe.

Komiteti Olimpik meksikan, ka lëshuar një deklaratë, duke thënë se është në ditë zie, pas vdekjes së Jimenez.

Në Olimpiadën e Pekinit në vitin 2008, Maria Espinoza, fitoi një medalje të artë, dhe u bë femra e dytë meksikane që ka fituar medalje ari në lojërat olimpike.
XS
SM
MD
LG