Ndërlidhjet

OKB-ja, ka dënuar sulmin terrorist në provincën Farah


Ilustrim
Ilustrim
Këshilli i Sigurimit i OKB-së, ka dënuar sulmin vdekjeprurës nga talibanët në Afganistanin perëndimor.

Sulmi i së mërkurës në provincen Farah, ka lën të vdekur 44 civilë dhe forca të sigurisë.

Kryengritësit talebanë të veshur me uniforma të ushtarëve në shënjestër kanë pasur ndërtesën e gjykatës dhe zyrat e tjera qeveritare në Farah.

Këshilli i Sigurimit tha se "mbetet i shqetësuar seriozisht", për kërcënimin e civilëve, forcave vendore dhe ndërkombëtare të sigurisë në Afganistan nga talebanët e Al-Kaidës dhe grupet e tjera kryengritëse.

Të enjten natën, NATO-ja njoftoi se një avion amerikan F-16, është rrëzua në lindje të Afganistanit, duke humbur jetën një pilot amerikan.
XS
SM
MD
LG