Ndërlidhjet

Zelanda e Re legalizon martesat homoseksuale


Ilustrim
Ilustrim
Zelanda e Re ka legalizuar martesat e gjinisë së njëjtë, duke u bërë vendi i parë në rajonin e Azi-Paqësorit që bën një gjë të tillë.

Ligjvënësit kanë miratuar masën me shumicë të gjerë, përkatësisht me 77 vota për dhe 44 kundër.

Qindra mbështetës të të drejtave homoseksuale kanë festuar jashtë paralamentit, duke e cilësuar miratimin si moment historik për barazinë.

Sondazhet e opinionit kanë treguar se rreth 70 për qind e qytetarëve të Zelandës së Re mbështesin reformën.

Kundërshtime, ndërkaq, kanë shprehur grupet e krishtera.
XS
SM
MD
LG