Ndërlidhjet

NATO: Të gjithë duhet ta njohin marrëveshjen


Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen
Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen
NATO është e lumtur që arriti të ndihmoj Kosovën dhe Serbinë në arritjen e marrëveshjes për normalizimin e raporteve, thotë sekretari i përgjithshëm Anders Fogh Rasmussen

Në një komunikatë për shtyp, shefi politik i paktit veri-atlantik shkruan se procesi i negociatave ka qenë i gjatë, por përfundoi me sukses.

“Ka pasur raste kur ka qenë e vështirë, por të gjithë liderët e përfshirë në to janë ngritur përtej vështirësive. Nga ana e saj, NATO-ja do të vazhdoj të siguroj një mjedis të qetë dhe të sigurt në gjithë Kosovën....NATO-ja dhe në veçanti KFOR-i, janë të gatshëm që të ndihmojnë zbatimin e marrëveshjes së fundit, brenda mandatit tonë”, ka thënë Rasmussen.

“Jam i bindur se popukt e rajonit, dhe e gjithë bashkësia ndërkombëtare do ta njeh atë që është arritur këtu në Bruksel. Besoj se kjo marrëveshje është një hap i madh përpara për paqen dhe sigurinë rajonale”, ka shkruar Sekretari i përgjithshëm i NATO-së.
XS
SM
MD
LG