Ndërlidhjet

ShBA përshëndet marrëveshjen Kosovë-Serbi


Tracey Ann Jacobson, ambassadore e Shteteve të Bashkuara në Kosovë (Ilustrim)
Tracey Ann Jacobson, ambassadore e Shteteve të Bashkuara në Kosovë (Ilustrim)
Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Prishtinë ka përgëzuar Kosovën dhe Serbinë për marrëveshjen e arritur sot.

“E mirëpresim këtë zhvillim pozitiv si një hap pozitiv drejt normalizimit të marrëdhënieve në të mirë të qytetarëve të të dyja vendeve. E vlerësojmë përkushtimin e Përfaqësueses së Lartë të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, dhe të ekipit të saj, dhe lidershipin që kanë dëshmuar kryeministrat dhe ekipet e tyre".

"Do të vazhdojmë të mbështesim zbatimin e marrëveshjes dhe normalizimin e mëtutjeshëm i cili është vendimtar për të ardhmen evropiane të të dyja shteteve”, thuhet në komunikatën e ambasadës amerikane.
XS
SM
MD
LG