Ndërlidhjet

Stamboll: Policia përleshet me protestuesit


Turqi, foto ilustruese nga arkivi
Turqi, foto ilustruese nga arkivi
Në Stamboll policia është përleshur me protestuesit, të cilët përpiqeshin të arrinin në sheshin kryesor të qytetit për të shënuar Ditën e Një Majit, megjithë ndalesën e qeverisë, njofton AP.

Qeveria, duke cituar shkaqet e sigurisë, e ndaloi tubimin në sheshin Taksim të Stambollit, në të cilin po kryhen renovime të mëdha.

Metrotë, disa autobusë dhe madje edhe anijet nëpër Bosfor u pezulluan për të parandaluar mbledhjen e grupeve të mëdha në sheshi.

Policia hodhi gaz lotsjellës për të shpërndarë qindra demonstrues, që përpiqeshin të thyenin barrikadat.

Zyra e guvernatorit të Stambollit tha se të paktën dy demonstrues janë arrestuar.

Sindikatat janë zotuar se do ta shënojnë Ditën e Një Majit në Taksim, i cili është me vlerë simbolike.

Dhjetëra protestues u vranë atje në vitin 1977, kur persona të armatosur të paidentifikuar hapën zjarr mbi mijëra persona që po festonin Një Majin.
XS
SM
MD
LG