Ndërlidhjet

Afganistan, Pakistan: Përleshje 6 orëshe e ushtarëve


Protestë në Afganistan kundër vendkalimit kufitar të instaluar nga Pakistani
Protestë në Afganistan kundër vendkalimit kufitar të instaluar nga Pakistani
Nga përleshjet gjashtorëshe të ushtarëve të të dy vendeve, përgjatë kufirit kontestues Afganistan – Pakistan, raportohet se është vrarë një kufitar afgan dhe tre të tjerë janë plagosur.

Zyrtarët lokalë afganë në provincën Nangarhar i thanë Radios Evropa e Lirë se forcat afgane e kishin shkatërruar një pikë kufitare, që ishte instaluar nga Pakistani, afër një linje që ishte përcaktuar nga Britania në shekullin e 19-të.

Zyrtarët pakistanezë thanë se tre ushtarë të Pakistanit janë lënduar gjatë këtyre luftimeve, që përfunduan sot herët në mëngjes.

Të dy palët e fajësojnë njëra-tjetrën për këtë incident.

Kabuli disa herë kishte kërkuar që Islamabadi ta largoj atë pikë kufitare, duke thënë se gjendet në territorin e Afganistanit.

Por, Pakistani e sheh linjën Durand, si kufi ndërkombëtar.
XS
SM
MD
LG