Ndërlidhjet

SHBA s’e përjashton armatosjen e rebelëve sirianë


Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Chuck Hagel.
Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Chuck Hagel.
Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Chuck Hagel, ka thënë se administrata Obama nuk përjashton më armatosjen e rebelëve sirianë.

Kjo është hera e parë që një zyrtar i lartë amerikan thotë haptazi se Shtetet e Bashkuara janë duke shqyrtuar kundërshtimin e tyre për furnizimin me armë të forcave rebele.

“Ju i shikoni të gjitha opsionet. Nuk do të thotë se i bëni ose do t’i bëni. Këto janë opsione që duhet të shqyrtohen me partnerët, me komunitetin ndërkombëtar. Cili është i mundur, çfarë mund të ndihmojë në përmbushjen e objektivave? Ne kemi përgjegjësi”, u ka thënë Hagel gazetarëve në Uashington.

Shtetet e Bashkuara kanë furnizuar forcat opozitare të Sirisë më ndihmë jovdekjeprurëse.

Disa zyrtarë amerikanë kanë shprehur shqetësimin se armët mund të bien në duart e militantëve anti-amerikanë.

Rebelët sunitë të Sirisë besohet se sigurojnë armë nga Katari dhe Arabia Saudite, ndërsa regjimi sirian është i lidhur me Iranin dhe Rusinë.

Konflikti civil në Siri ka shpërthyer në mars të vitit 2011. Sipas Kombeve të Bashkuara, mbi 70,000 njerëz kanë humbur jetën në luftime.
XS
SM
MD
LG