Ndërlidhjet

Oklahoma zvogëlon numrin e viktimave


Mur, Oklahoma
Mur, Oklahoma
Zyrtarët amerikanë kanë zvogëluar numrin e të vdekurve nga tornadoja që ka goditur qytetin Mur të Oklahomas.

Ata kanë konfirmuar gjetjen e 24 trupave të pajetë dhe jo të 90, siç është raportuar më parë.

Është thënë se raportimet e mëhershme mund të kenë përfshirë raportime të dyfishta të viktimave.

Tornado ka goditur të hënën me një shpejtësi prej 320 kilometrash në orë. Disa njerëz raportohen po ashtu të plagosur dhe të zhdukur.

Presidenti Barack Ovama ka shpallur gjendje të fatkeqësisë në rajon dhe ka miratuar fonde federale për të ndihmuar viktimat.
XS
SM
MD
LG