Ndërlidhjet

Kiril: Kosovën nuk duhet humbur kurrë


Patriarku rus, Kirill
Patriarku rus Kiril ka deklaruar se kisha ruse dhe populli sllav kurrë nuk do t’ia kthejë shpinën serbëve të Kosovës dhe ka shtuar se “Kosovën kurrë nuk duhet humbur”.

“Duhet t’iu përmbaheni të gjitha presioneve dhe momenteve të rënda, sepse Kosova, ky vend i shenjtë, dhe populli që jeton atje, nuk guxojnë të humbasin”, ka thënë ai për gazetën serbe, Veçernje Novosti.

Kiril ka thënë se asnjë lloj ndryshimi politik e as arsye tjera, nuk do t’i shtyjnë rusët që të harrojnë lidhjen shumëshekullore shpirtërore me serbët.
XS
SM
MD
LG