Ndërlidhjet

Varg sulmesh në Irak, 7 të vrarë


Foto nga arkivi, Bagdad
Foto nga arkivi, Bagdad
Një varg sulmesh ka vrarë të paktën shtatë persona në Irak.

Sulmi më vdekjeprurës ishte ai në Mosul, kur nga një automjet bombë u vranë tre policë, derisa forcat e sigurisë kontrolluan një shtëpi.

Në një sulm të ndarë, persona të armatosur vranë një polic tjetër në Mosul.

Në rrethin verior të Bagdadit, Kazimiyah, militantët që qëlluan nga një automjet i vranë tre civilë dhe plagosën një tjetër.

Iraku është goditur nga një valë e gjakderdhjes, që ka vrarë rreth 300 njerëz vetëm në dy javët e fundit, duke ngritur tensionet në mes të pakicës sunite të vendit dhe qeverisë së udhëhequr nga shiitët.
XS
SM
MD
LG