Ndërlidhjet

BE diskuton armatosjen e rebelëve sirianë


Ilustrim
Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian takohen sot në Bruksel për të diskutuar mundësinë e armatosjes së rebelëve sirianë.

Britania dhe Franca shpresojnë të bindin anëtaret e tjera të BE-së për të ndryshuar embargon aktuale kundër Sirisë, por vendet si Austria, Finlanda dhe Republika Çeke janë kundër.

Sekretari i jashtëm britanik, William Hague, ka thënë se armatosja e rebelëve do të detyronte regjimin e Bashar al-Assadit të marrë seriozisht përpjekjet për paqe.

Siria është përfshirë nga konflikti civil për më shumë se dy vjet. Së paku 80,000 persona thuhet të kenë humbur jetën në luftime.
XS
SM
MD
LG