Ndërlidhjet

Sulme të reja në Irak


Bagdad, 27 maj, 2013
Bagdad, 27 maj, 2013
Të paktën shtatë persona raportohet se janë vrarë në sulme të reja në Irak, një ditë pasi një valë e dhunës la dhjetëra të vdekur.

Të paktën pesë persona u vranë të martën, kur një makinë bombë shpërtheu në lagjen kryesisht shiite të Bagdadit, Sadr.

Dy persona u vranë në një sulm me bombë në verilindje të kryeqytetit.

Të hënën, të paktën 75 njerëz janë vrarë nga një valë e shpërthimeve që goditën kryesisht zonat shiite të Bagdadit.

Që nga fillimi i vitit është parë një rritje e dhunës në të gjithë Irakun, duke shtuar frikën e përsëritjes së dhunës sektare që vrau mijëra vetë në vitet 2006-2007.

Dhuna vjen derisa janë rritur shumë tensionet mes qeverisë së udhëhequr nga shiitët dhe pakicës sunite, që kur trupat amerikane u larguan nga Iraku në dhjetor të 2011-ës.
XS
SM
MD
LG