Ndërlidhjet

Rikthehen protestuesit në Stamboll


Sheshi Taksim të premten, më 31 maj.
Sheshi Taksim të premten, më 31 maj.
Qindra protestues kanë rimbushur të dielën sheshin qendror të Stambollit. Tubimi pason dy ditë të demonstratave të dhunshme, të cilat kanë rezultuar me dhjetëra persona të plagosur dhe qindra të tjerë të arrestuar.

Trazirat kanë nisur pasi policia ka goditur një protestë paqësore, kundër një plani të ndërtimit në Sheshin Taksim të Stambollit.

Protestat janë përhapur edhe në qytete të tjera dhe janë shndërruar tashmë në tubime anti-qeveritare.

Korrespondentët thonë se shumë njerëz janë ngopur me qeverinë e Erdoganit.
XS
SM
MD
LG