Ndërlidhjet

SHBA ekstradon në Bosnjë të dyshuarin për krime lufte


Pamje nga lufta në Sarajevë, 1996.
Pamje nga lufta në Sarajevë, 1996.
Një i dyshuar për krime lufte është ekstraduar nga Shtetet e Bashkuara në Bosnjë-Hercegovinë.

Sulejman Mujagiq, 50 vjeç, është ish-komandant i ushtrisë rajonale, i cili akuzohet për vrasjen e një ushtari të paarmatosur dhe torturimin e një tjetri, gjatë luftës në Bosnjë, më 1995.

Ai ka jetuar në Nju Jork qysh në vitin 1997, ndërsa nga autoritetet amerikane është arrestuar në nëntor të 2012-ës.

Mujagiq hedh poshtë akuzat kundër tij.
XS
SM
MD
LG