Ndërlidhjet

Franca "s'intervenon njëanshëm" në Siri


Siri...
Siri...
Franca nuk do të intervenojë në mënyrë të njëanshme në Siri, ka thënë qeveria të mërkurën, një ditë pasi që Parisi tha se është i sigurt se regjimi ka përdorur gazin nervor sarin në konfliktin civil.

“Franca nuk do të ndërmarrë vendime të njëanshme dhe të izoluara...Tash kjo i përket komunitetit ndërkombëtar”, ka thënë zëdhënësja e qeverisë Najat Vallaud-Belkacem , duke u përgjigjur në një pyetje mbi intervenimin e mundshëm ushtarak në Siri.

Ndërkohë, sot në Gjenevë, do të takohen diploamët rusë dhe amerikanë për të diskutuar perspektivën e konferencës së paqes, e cila synon përfundimin e konlfiktit në Siri.

OKB thotë se në luftën civile mes regjimit të Bashar Al Assadit dhe krynegritësve opozitarë janë vrarë më shumë se 80 mijë persona.
XS
SM
MD
LG