Ndërlidhjet

Rusia paralajmëron Moldavinë kundër afrimit me BE-në


Zëvendëskryeministri rus, Dmitry Rogozin.
Zëvendëskryeministri rus, Dmitry Rogozin, ka thënë se nëse Moldavia nënshkruan Marrëveshje Asociimi me Bashkimin Evropian, do të mund të komplikonte përpjekjet për zgjidhjen e konfliktit mbi rajonin separatist të Transdniesterit.

Rogozin i ka thënë televizionit Rossia 24 se Moska do të rishikojë marrëveshjet e saj me Moldavinë.

Ai ka lënë të kuptohet se marrëdhëniet e saj më të ngushta me BE-në do të nënkuptonin “ndërprerje marrëdhëniesh” me Rusinë, me pasoja të rënda për mallrat moldave, punëtorët migrantë dhe Transdniesterin.

Rajoni ka qenë de facto i pavarur qysh në fillim të viteve 1990 dhe mbështetet nga Moska.
XS
SM
MD
LG