Ndërlidhjet

NASA dërgon robot për të studiuar Hënën


Ilustrim
Agjencia amerikane e hapësirës NASA ka nisur një satelit robotik në mision për të studiuar atmosferën e Hënës.

Roboti është nisur në bordin e një rakete Montaur nga baza e NASA-s në Virxhinia.

Ai pritet të arrijë orbitën e Hënës më 6 tetor, pasi të sillet rreth Tokës për tre herë.

Hulumtuesit thonë se ai do të mbledhë të dhëna rreth pluhurit dhe gazrave që rrethojnë Hënën.
XS
SM
MD
LG