Ndërlidhjet

BE: Diskutohet për synimin e Turqisë për anëtarësim


Guido Westerwelle
Kërkesa e Turqisë për anëtarësim në Bashkimin Evropian do të shqyrtohet sot në Këshillin e Punëve të Përgjithshme të Bashkimit Evropian në Luksemburg.

BE-ja ka vendosur që ta hapë një kaptinë të re të negociatave me Turqinë, në muajin qershor, por këtë lëvizje e ka shtyrë, pas goditjes së dhunshme të Ankarasë kundër protestave antiqeveri.

Ministri i jashtëm gjerman, Guido Westerwelle, tha dje se vendimi ishte “sinjal” që ishte “dëgjuar dhe kuptuar” në Ankara.

“Ne tash duhet ta ndërmarrin hapin tjetër”, tha Westerwelle.

Javën e kaluar, komisionari i zgjerimit të Bashkimit Evropian, Shtefan Fyle, e ka paraqitur raportin për anëtarësimin e Turqisë, në të cilin është shprehur shqetësim për goditjen kundër protestuesve, por, poashtu, janë përshëndetur reformat.
XS
SM
MD
LG