Ndërlidhjet

Ivanishvili heq dorë nga politika


Bidzina Ivanishvili
Miliarderi gjeorgjian dhe ish-kryeministri Bidzina Ivanishvili ka ka bërë të ditur largimin e tij nga politika, gjatë një kongresi partiak në Tbilisi, të mbajtur të dielen.

Ivanishvili tha me këtë rast se, “jam duke e lënë politikën, por do të mbetem një qytetar aktiv i kësaj shoqërie”.

Ivanishvili kishte shpërbyer si kryeministër që nga tetori i vitit 2012 deri në fillim të këtij muaji.

Ai kishte thënë që nga fillimi se do të mbante postin e kryeministrit vetëm për një vit.

Të dielen ai hoqi dorë nga posti i të parit të partisë Ëndrra Gjeorgjiane.

Disa analistë thonë se ai megjithatë do të vazhdojë të ketë ndikim në politikë, por tash nga prapaskena.
XS
SM
MD
LG