Ndërlidhjet

Marrëveshja izraelito-palestineze, ende e mundur


Kryenegociatori palestinez në bidedimet për paqe me Izraelin, Saeb Erekat.
Kryenegociatori palestinez në bidedimet për paqe me Izraelin ka thënë se bota duhet të jetë më e ashpër ndaj shtetit izraelit, në lidhje me ndërtimet e tij në Bregun Perëndimor, në mënyrë që pesë muajt e mbetur të negociatave të mos humbasin.

Saeb Erekat ka biseduar në Jerusalem me diplomatë nga disa vende.

Bisedimet e ndërmjetësuara nga Shtetet e Bashkuara kanë filluar në korrik dhe do të zgjasin deri në prill.

Që prej nisjes së bisedimeve, Izraeli ka shpallur planet për mijëra shtëpi në tokën që palestinezët e duan për shtetin e tyre të ardhshëm.

Erekat ka thënë se ka ende shanse për marrëveshje, porse “bisedimet duhet të mbrohen ndaj një qeverie që është duke vepruar për kolonë, nga kolonët”.
XS
SM
MD
LG