Ndërlidhjet

Kina zbarkon sondën robotike në Hënë


Ilustrim
Kina ka zbarkuar në sipërfaqen e Hënës një anije që bart sondë robotike.

Me këtë veprim, Kina është bërë vendi i tretë që bën ulje në Hënë, pas Shteteve të Bashkuara dhe ish-Bashkimit Sovjetik.

Misioni i anijes Chang’e ka nisur nga Toka më 2 dhjetor.

Sipas shkencëtarëve kinezë të hapësirës, misioni ka për qëllim të testojë teknologjitë e reja dhe të mbledhë të dhëna shkencore.
XS
SM
MD
LG