Ndërlidhjet

Pakistani paralajmëron ofenzivë kundër talibanëve


Ilustrim
Ministri i mbrojtjes së Pakistanit, ka thënë se ushtria është e gatshme që të ndërmarrë ofensivë për të sulmuar talibanët pakistanez, në qoftë se militantët shkelin marrëveshjen për paqen dhe armëpushimin.

Në një intervistë të dhënë për Reuters, Khavaja Asif ka paralajmëruar se një operacion në zonat veriperëndimore të Pakistanit që është në afërsi me Afganistanin, do të mund të nis në fillim të këtij muaji.

Ai tha se bisedimet me militantët janë të pamundura pa një armëpushim të plotë.

Negociatat janë hapur kohë më parë në mes të qeverisë dhe talebanëve pakistanez dhe kanë për qëllim dhënuen fund të disa viteve luftim me ç’rast mijëra njerëz kanë mbetur të vdekur
XS
SM
MD
LG