Ndërlidhjet

Vajza e presidentit uzbek hetohet për pastrim parash


Gulnara Karimova
Prokurorët zviceranë kanë nisur të hetojnë vajzën e madhe të presidentit autoritar të Uzbekistanit, Islam Karimov, nën akuzat për shpëlarje parash.

Në deklaratën e Zyrës së Prokurorit të Përgjithshëm zviceran thuhet se hetimet kanë të bëjnë me “akte të paligjshme që po ndodhin në tregun e telekomunikacionit në Uzbekistan”.

Jeannette Balmer, zëdhënëse e Zyrës së Prokurorit të Përgjithshëm në Zvicër, ka dhënë këtë deklaratë për Radion Evropa e Lirë:

“Ministria Publike e Konfederatës ka hapur hetimin paraprak nën dyshimet për shpëlarje parash. Hetimi ka qenë i hapur qysh në korrik të vitit 2012. Aktet e supozuara ilegale që ndodhin në tregun e telekomunikacionit në Uzbekistan konsiderohen si vepra të pastrimit të parave. Shkaku i hetimeve në Zvicër ka të bëjë me ekzistencën e aseteve në vendin tonë”.

Karimova, 41 vjeçe, ka qenë e mbrojtur me imunitet diplomatik deri në korrikun e kaluar, kur është larguar nga pozita e ambasadores së Uzbekistanit në Kombet e Bashkaura dhe organizata të tjera në Gjenevë.
XS
SM
MD
LG