Ndërlidhjet

Afganistan: Militantët rrezikojnë zgjedhjet presidenciale


Ilustrim
Komandanti i lartë amerikan në Afganistan ka bërë me dije se forcat aleate dhe afgane janë duke u fokusuar më shumë në vëzhgimin e grupit militant Hakani, i cili ka paralajmëruar se do të prishin procesin e votimit në zgjedhjet presidenciale të prillit.

Jozef Dunford tha se militantët e Hakanit kanë qenë shumë më aktiv në muajt e fundit, andaj edhe janë të fokusuar në veprimet e këtij grupi.

Rrjeti i militantëve Hakani është fajësuar për disa sulme të profileve të larta në Afhanistan.

Zyrtarët amerikanëkanë bërë thirrje tek autoritetet pakistaneze që të jenë më agresiz kundër këtyre militantëve të cilët janë të përqendruar në Verizistanin verior e të cilët e kaloj ë kufirin rregullishtë për të kryer sulme kundër SHBA-ve dhe trupave të koalicionit.
XS
SM
MD
LG