Ndërlidhjet

Ukraina mobilizon 40 mijë rezervistë


Ilustrim
Me qëllim të përballjes me Rusinë pas referendumit që Krimeja ti bashkohet federatës ruse, Ukraina ka vendosur që të shtoj forcën ushtarake.

Parlamenti i Ukrainës e ka miratuar sot dekretin presidencial sipas tw cilit do tw bwhet mobilizimi i 40 mijë rezervistëve.

Sekretari në Këshillin kombëtar të Mbrojtjes dhe Sigurisë në Ukrainë, Andriy Parubi, u tha anëtarëve të parlamentit në Kiev se 20 mijë rezervistë do të vendosen në kuadër të forcave të armatosura dhe 20 mijë të tjerë do të jenë pjesë e Gardës kombëtare që është krijuar së fundi.
XS
SM
MD
LG