Ndërlidhjet

Ukrainë: Shefi i policisë rajonale dha dorëheqje


Protestuesit prorusë gjatë okupimit të selisë së policisë në qytetin Donjeck
Shefi i policisë rajonale në qytetin lindor ukrainas, Donjeck, Kostyantyn Pozhydayev, ka dhënë sot dorëheqje për shkak të protestave proruse në këtë qytet.

Ai tha se ishte i detyruar të paraqes dorëheqje nga ana e aktivistëve prorusë.

Afro një mijë protestues e rrethaun sot selinë e policisë në Donjeck para se ta okuponin.

Raportohet se aktivistët prorusë i kanë okupuar ose kanë depërtuar me forcë në ndërtesat zyrtare qeveritare në qytetet Sllovjansk, Krasni Liman dhe Krahmatorsk, në rajonin e Donjeckut.

Protestuesit po kërkojnë referendum për të vendosur për federalizimin e Ukrainës.
XS
SM
MD
LG