Ndërlidhjet

Izraeli ndërprenë bisedimet me autroritetet palestineze


Kryeministri Iizraelit, BEnjamin Netanyahu
Izraeli thotë se do të ndalojë bisedimet e paqës me palestinezët si përgjigje ndaj qeverisë së unitetit të krijuar në mes të Hamasit dhe Organizatës Çlirimtare të Palestinës.

Përmes një deklarate, zyra e kryeministrit Benjamin Netanyahu ka bërë me dije se qeveria njëzëri ka vendosur që të mos negocijoj më me qeverinë palestineze.

Qeveria ka paralajmëruar se do të merr një seri hapash si përgjegje ndaj lëvizjes palestineze.

Njoftimi i Izraelit iu ka dhënë fund përpjekjeve nëntë mujore me ndërmjetësimin e Shteteve te Bashkuara, bisedime të cilat ishin mbajtur me qëllim të arritjes së paqes mes izraelitëve dhe palestinezëve.
XS
SM
MD
LG