Ndërlidhjet

Kerry Rusisë: Lëre të qetë Ukrainën


Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry.
Shtetet e Bashkuara i kanë bërë thirrje Rusisë që “të lërë të qetë Ukrainën” dhe kanë paralajmëruar se “çdo pëllëmbë” e territorit të NATO-s do të mbrohet, nëse kërcënohet.

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, ka thënë se Rusia nuk ka arritur t’iu përmbahet kushteve të Marrëveshjes së Gjenevës, për shtensionimin e situatës në Ukrainë.

“Rusia nuk ka ndërmarrë asnjë hap të vetëm, në përpjekje për të jetësuar marrëveshjen e nënshkruar”, ka thënë Kerry.

Komentet vijnë pasi aktivistët pro-rusë kanë sulmuar ndërtesa të reja qeveritare në lindje të Ukrainës.
XS
SM
MD
LG