Ndërlidhjet

Kriza në Ukrainë: Barroso apelon për diplomaci


Bruksel, 13 maj 2014.
Presidenti i Komisionit Evropian, Jose Manuel Barroso, ka thënë se është “shumë e rëndësishme” që të gjendet një zgjidhje diplomatike për krizën në Ukrainë.

Barroso i ka bërë thirrje Rusisë që të angazhohet në mënyrë konstruktive dhe të mos e përdorë energjinë si armë politike.

Ai i ka bërë këto komente pas takimit në Bruksel me kryeministrin e Ukrainës, Arseniy Yatsenyuk.

Më herët, ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier, gjatë qëndrimit në Kiev, ka thënë se Gjermania do të ndihmojë përpjekjet për të nisur bisedimet midis Qeverisë së Ukrainës dhe kundërshtarëve të saj në lindje të vendit.
XS
SM
MD
LG