Ndërlidhjet

Putin: Marrëdhëniet me Kinën, prioritet për Rusinë


Presidenti rus, Vladimir Putin
Përpara se ta realizoj një vizitë në Kinë, presidenti i Rusië Vladimir Putin, ka theksuar se raportet me Benjinin për Moskën janë një ndër përparësitë kryesore.

Në një intervistë të publikuar sot në mediat kineze, Putin ka theksuar se fuqizimi i tregëtisë me qëllim të përfitimit të ndërsjelltë si dhe shtimi i investimeve në mes të Moskës dhe Benjinit, janë të një rëndësie të veçantë.

Putin do të takohet me presidentin kinez Xi Jinping, më 20 maj në Shangai.

Putin do të jetë pjesëmarrës edhe në një samit që do të mbahet në Shanghai më 21 maj.
XS
SM
MD
LG