Ndërlidhjet

Moskë: Shumë viktima nga aksidenti në metro


Operacioni i shpëtimit në metronë në Moskë
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:00:59 0:00

Operacioni i shpëtimit në metronë në Moskë

Ka arritur në 21 numri i personave të vdekur pasi një tren në metronë e Moskës ka dale sot nga binarët, ndërsa mbi 100 persona të tjerë janë plagosur.

Një zëdhënës i Ministrisë së Emergjencave ka thënë se presioni i rrymës ka shkaktuar alarm, duke bërë që treni të ndalojë befas dhe disa vagonë të dalin nga binarët.

Për evakuimin e të plagosurve nga vendi i ngjarjes janë përdorur helikopterët.

Aksidenti ka ndodhur pranë stacionit Park Pobedy, i cili është edhe stacioni më i thellë në metronë e Moskës, përkatësisht 84 metra.

Autoritetet kanë shpallur 16 korrikun ditë zie për viktimat.

XS
SM
MD
LG