Ndërlidhjet

SHBA kërkon lirimin e aktivistit të njohur Tohti


Ilham Tohti

Shtetet e Bashkuara kanë përsëritur një thirrje për Kinën lidhur me lirimin e aktivistiti ujgurë Ilham Tohti, i cili është akuzuar për nxitje të separatizmit.

Departamenti i Shtetit ka shpreh shqetësimin lidhur me raportet që kanë të bejnë më Tohti i cili është arrestuar gjashtë muaj më parë dhe është gjykuar fshehurazi.

Gruaja Tohtit, Guzelnur, nuk është lejuar që ta vizitoj burrin e saj që kur është arrestuar.

Media e shtetit ka pohuar se ai kishte kontakte me një grup terrorist.

Tohti është profesor i ekonomisë në Universitetin e Pekinit.

Ai ka kritikuar ashpër politikat e Partisë Komuniste të Kinës si dhe trajtimin e ujgurëve etnikë, të cilët janë kryesisht myslimanë.

Janë rreth 8 milionë ujgurë, kryesisht myslimanë që jetojnë në provincën Xinjiang të Kinës.

XS
SM
MD
LG