Ndërlidhjet

SHBA:100 persona në rrezik nga Ebola


Ilustrim

Zyrtarët e shëndetësisë në Shtetet e Bashkuara kanë thënë se rreth 100 persona mund të kenë pasur kontakte direkte ose jodirekte me personin e parë të diagnostikuar me Ebola në SHBA.

Pacienti është kthyer së voni nga Liberia dhe ndodhet në izolim.

Zyrtarët në Dallas kanë thënë se 12 deri në 18 persona kanë pasur kontakt të drejtpërdrejtë me të.

Katër të afërm të tij janë izoluar po ashtu.

Mbi 3,000 njerëz kanë vdekur nga virusi i Ebolës në Afrikën pernëdimore – rreth 2,000 prej tyre vetëm në Liberi.

XS
SM
MD
LG