Ndërlidhjet

Putin “kthen” trupat në kazerma


Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin.

Zëdhënësi i Kremlinit ka thënë se presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka urdhëruar trupat ruse që të tërhiqen nga kufiri me Ukrainën dhe të kthehen në bazat e përhershme në rajonin Rostov.

Zëdhënësi Dmitry Peskov ka thënë se 17,600 ushtarë rusë do të kthehen në bazat e tyre, pas “stërvitjeve verore” pranë kufirit me Ukrainën.

NATO ka akuzuar Rusinë se ka dërguar mijëra trupa në lindje të Ukrainës, për të mbështetur separatistët pro-rusë.

Moska i hedh poshtë këto akuza.

XS
SM
MD
LG