Ndërlidhjet

Një zyrtar afgan ka njoftuar se 151 talebanë janë vrarë nga forcat qeveritare gjatë dymbëdhjetë ditëve të fundit në lindje të Afganistanit, në afërsi të kufirit me Pakistanin.

Shefi i policisë në rajonin Kunar, Abdul Habib Sayedkhaili, ka thënë se së paku edhe 100 kryengritës, janë plagosur në luftimet në rajonin Dangam.

Dangam gjendet 4 kilometra nga kufiri me Pakistanin

Sayedkhaili ka thënë se në mesin e të vdekurve janë edhe 17 luftëtarë të huaj.

Talebanët kanë mohuar se e kanë pasur një disfatë të tillë.

Sayedkhaili ka thënë se edhe pesë ushtarë afganë kanë vdekur dhe 12 të tjerë janë plagosur.

Sulmet e talebanëve në Afganistan janë përshkallëzuar që nga tërheqja e forcave ndërkombëtare nga rajoni Kunar, katër muaj më parë.

XS
SM
MD
LG