Ndërlidhjet

Turqia arreston 34 oficerë të sigurisë


Ilustrim

Policia turke i ka arrestuar sot 34 oficerë të sigurisë, nën dyshimin se në mënyrë të paligjshme i kanë përgjuar politikanët, shërbyesit civil dhe disa biznesmenë.

Lajmin për arrestimet e ka bërë me dije agjencia turke e lajmeve, Dogan.

Bastisjet dhe arrestimet janë pjesë e fushatës së presidentit Recep Tayyip Erdogan kundër përkrahësve të rivalit të tij, Fetullah Gulen, i cili aktualisht jeton në Shtetet e Bashkuara.

Sipas agjencisë Dogan, zyra e prokurorit të përgjithshëm në krahinën Gazintep, i ka udhëhequr bastisjet dhe arrestimet në 13 qytetet lindore dhe juglindore.

Zyra e prokurorisë nuk ka dhënë ndonjë koment për këto arrestime.

Erdogan e akuzon Gulen për krijimin e një “shteti paralel” në kuadër të administratës turke dhe se po bën përpjekje për ta rrëzuar pushtetin.

XS
SM
MD
LG