Ndërlidhjet

Rusia mund t’iu jap leje pune koreano-veriorëve


Ilustrim

Zëvendësminstri rus i shkencës dhe arsimit, Veniamin Kaganov ka thënë se mund të hapen qendra testimi për koreano veriorët që duan të punojnë në Rusi.

Të huajt që duan të punojnë në Rusi duhet të kalojnë një test obligativ që përfshin njohjen e gjuhës dhe historisë ruse para se të marrin leje pune.

Kaganov, gjatë një takimi pune të këshillit qeveritar për gjuhën ka thënë se cështja e lejimit të banorëve të Koresë Veriore që t’i nënshtrohet testit dhe të punojnë më pas në Rusi është diskutuar në Shërbimin e Migracionit të Federatës ruse.

XS
SM
MD
LG