Ndërlidhjet

OBSH: 947 të vrarë nga dhuna në Jemen


Jemen

Dhuna në Jemen, qysh në fund të muajit mars, ka lënë 947 persona të vrarë dhe 3,487 të plagosur, ka bërë të ditur Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Agjencia për shëndet e OKB-së ka thënë se shifrat vijnë nga qendrat shëndetësore në Jemen, porse numrat e vërtetë ka gjasa të jenë më të lartë, pasi shumë njerëz nuk shkojnë në spitale për trajtim.

Në Jemen, forcat pro-qeveritare po luftojnë rebelët shiitë Huthi që kanë marrë kontrollin e shumë territoreve, përfshirë edhe kryeqytetin Sana.

Arabia Saudite dhe një koalicion i aleatëve të saj arabë janë duke kryer sulme ajrore në Jemen, në përpjekje për të ndaluar avancimin e rebelëve.

XS
SM
MD
LG