Ndërlidhjet

Derisa bisedohet për armëpushim, duket se luftimet vazhdojnë


Pamje e Pallatit Presidencial në Minsk ju janë mbajtur negociatat për armëpushim në muajin shkurt

Zyrtarët nga Rusia, Ukraina dhe Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), sot po takohen në Minsk të Bjelorusisë, në përpjekje për shpëtimin e armëpushimit të arritur në muajin shkurt për konfliktin në Ukrainë.

Në këto bisedime me dyer të mbylluara, pritet edhe pjesëmarrja e separatistëve të mbështetur nga Rusia, që po luftojnë kundër forcave të qeverisë së Ukrainës, në pjesën lindore të këtij vendi.

Por, derisa këto bisedime po mbahen, ushtria e Ukrainës, po ashtu sot, ka njoftuar se pesë ushtarë të saj janë vrarë dhe 12 të tjerë janë plagosur në 24 orët e fundit.

Një zëdhënës i ushtrisë së Ukrainës tha se separtatistët prorusë e kanë shkelur armëpushimin më tepër se 42 herë.

Njëherësh, separatistët prorusë thanë se tanket dhe artileria e qeverisë kanë shtënë dhjetëra herë në pjesën lindore të Ukrainës, gjatë 24 orëve të fundit, dhe siç theksuan ata, me këtë është shkelur armëpushimi i arritur në muajin shkurt në Minsk të Bjellorusisë.

XS
SM
MD
LG