Ndërlidhjet

IS-i “torturon” një djalë 14 vjeç


Ilustrim

Një video e incizuar me telefon, të cilën e ka siguruar BBC-ja, duket se tregon militantët e Shtetit Islamik (IS) duke tortuar një djalë sirian 14 vjeç.

Videoja, e filmuar nga një dezertues i grupit xhihadist, tregon fëmijën duke u rrahur teksa është i varur.

Kombet e Bashkuara kanë akuzuar Shtetin Islamik dhe grupet e tjera të armatosura në Siri dhe Irak për torturim dhe vrasje të fëmijëve.

Fëmijët po ashtu janë rekrutuar, trajnuar dhe përdorur në fusha të betejës.

XS
SM
MD
LG